News :
Home » » UEFA EURO 2016 final tournament schedule

UEFA EURO 2016 final tournament schedule

France will open UEFA EURO 2016 against Romania in St-Denis on 10 June while Spain start their defence versus the Czech Republic three days later after the match schedule was confirmed.

Group stage: (all times CET)
Friday 10 June, 21.00 (St-Denis): France v Romania – Group A 
Saturday 11 June, 15.00 (Lens): Albania v Switzerland – Group A 
Saturday 11 June, 18.00 (Bordeaux): Wales v Slovakia – Group B 
Saturday 11 June, 21.00 (Marseille): England v Russia – Group B 
Sunday 12 June, 15.00 (Paris): Turkey v Croatia – Group D 
Sunday 12 June, 18.00 (Nice): Poland v Northern Ireland – Group C 
Sunday 12 June, 21.00 (Lille): Germany v Ukraine – Group C
Monday 13 June, 15.00 (Toulouse): Spain v Czech Republic – Group D 
Monday 13 June, 18.00 (St-Denis): Republic of Ireland v Sweden – Group E 
Monday 13 June, 21.00 (Lyon): Belgium v Italy – Group E
Tuesday 14 June, 18.00 (Bordeaux): Austria v Hungary – Group F
Tuesday 14 June, 21.00 (St-Etienne): Portugal v Iceland – Group F


Wednesday 15 June, 15.00 (Lille): Russia v Slovakia – Group B 
Wednesday 15 June, 18.00 (Paris): Romania v Switzerland – Group A 
Wednesday 15 June, 21.00 (Marseille): France v Albania – Group A 
Thursday 16 June, 15.00 (Lens): England v Wales – Group B 
Thursday 16 June, 18.00 (Lyon): Ukraine v Northern Ireland – Group C
Thursday 16 June, 21.00 (St-Denis): Germany v Poland – Group C 
Friday 17 June, 15.00 (Toulouse): Italy v Sweden – Group E
Friday 17 June, 18.00 (St-Etienne): Czech Republic v Croatia – Group D 
Friday 17 June, 21.00 (Nice): Spain v Turkey – Group D
Saturday 18 June, 15.00 (Bordeaux): Belgium v Republic of Ireland – Group E 
Saturday 18 June, 18.00 (Marseille): Iceland v Hungary – Group F 
Saturday 18 June, 21.00 (Paris): Portugal v Austria – Group F


Sunday 19 June, 21.00 (Lille): Switzerland v France – Group A 
Sunday 19 June, 21.00 (Lyon): Romania v Albania – Group A 
Monday 20 June, 21.00 (St-Etienne): Slovakia v England – Group B 
Monday 20 June, 21.00 (Toulouse): Russia v Wales – Group B 
Tuesday 21 June, 18.00 (Paris): Northern Ireland v Germany – Group C
Tuesday 21 June, 18.00 (Marseille): Ukraine v Poland – Group C
Tuesday 21 June, 21.00 (Bordeaux): Croatia v Spain – Group D 
Tuesday 21 June, 21.00 (Lens): Czech Republic v Turkey – Group D
Wednesday 22 June, 18.00 (Lyon): Hungary v Portugal – Group F 
Wednesday 22 June, 18.00 (St-Denis): Iceland v Austria – Group F 
Wednesday 22 June, 21.00 (Nice): Sweden v Belgium – Group E 
Wednesday 22 June, 21.00 (Lille): Italy v Republic of Ireland – Group E


Knockout phase:
Round of 16
Saturday 25 June, 15.00 (St-Etienne): Runner-up Group A v Runner-up C – Match 1
Saturday 25 June, 18.00 (Paris): Winner B v Third-place A/C/D – Match 2
Saturday 25 June, 21.00 (Lens): Winner D v Third-place B/E/F – Match 3
Sunday 26 June, 15.00 (Lyon): Winner A v Third-place C/D/E – Match 4
Sunday 26 June, 18.00 (Lille): Winner C v Third-place A/B/F – Match 5
Sunday 26 June, 21.00 (Toulouse): Winner F v Runner-up E – Match 6
Monday 27 June, 18.00 (St-Denis): Winner E v Runner-up D – Match 7
Monday 27 June, 21.00 (Nice): Runner-up B v Runner-up F – Match 8
• For which third place team will play in each tie, see Article 17.03 of the Official Regulations
Quarter-finals
Thursday 30 June, 21.00 (Marseille): Winner Match 1 v Winner Match 3 – QF1
Friday 1 July, 21.00 (Lille): Winner Match 2 v Winner Match 6 – QF2
Saturday 2 July, 21.00 (Bordeaux): Winner Match 5 v Winner Match 7 – QF3
Sunday 3 July, 21.00 (St-Denis): Winner Match 4 v Winner Match 8 – QF4
Semi-finals
Wednesday 6 July, 21.00 (Lyon): Winner QF1 v Winner QF2 – SF1
Thursday 7 July, 21.00 (Marseille): Winner QF3 v Winner QF4 – SF2
Final
Sunday 10 July, 21.00 (St-Denis): Winner SF1 v Winner SF2


Share this post :