News :
Home » » Rugby League World Cup groups & draw

Rugby League World Cup groups & draw

Who will take on who in the group stage of the 2017 Rugby League World Cup, starting on October 27.
Group A: Australia, England, France, Lebanon (Three teams advance)
Group B: New Zealand, Samoa, Tonga, Scotland (Three teams advance)
Group C: Papua New Guinea, Wales, Ireland (One team advances)
Group D: Fiji, United States, Italy (One team advances)
Full table
Fixtures
Friday, October 27: Australia v England, Melbourne Rectangular Stadium
Saturday, October 28: PNG v Wales, National Football Stadium, Port Moresby
Saturday, October 28: New Zealand v Samoa, Mount Smart, Auckland
Saturday, October 28: Fiji v USA, Townsville Stadium
Sunday, October 29: Scotland v Tonga, Barlow Park, Cairns
Sunday, October 29: Ireland v Italy, Barlow Park, Cairns
Sunday, October 29: France v Lebanon, Canberra Stadium
Friday, November 3: Australia v France, Canberra Stadium
Saturday, November 4: New Zealand v Scotland, Christchurch Stadium
Saturday, November 4: Samoa v Tonga, Waikato Stadium, Hamilton
Saturday, November 4: England v Lebanon, Sydney Football Stadium
Sunday, November 5: PNG v Ireland, National Football Stadium, Port Moresby
Sunday, November 5: Italy v USA, Townsville Stadium
Sunday, November 5: Fiji v Wales, Townsville Stadium
Friday, November 10: Fiji v Italy, Canberra Stadium
Saturday, November 11: Samoa v Scotland, Barlow Park, Cairns
Saturday, November 11: New Zealand v Tonga, Waikato Stadium, Hamilton
Saturday, November 11: Australia v Lebanon, Sydney Football Stadium
Sunday, November 12: PNG v USA, National Football Stadium, Port Moresby
Sunday, November 12: Wales vs Ireland, Perth Rectangular Stadium
Sunday, November 12: England v France, Perth Rectangular Stadium
Quarter-Finals
Friday, November 17: Winner Group A v 3rd Group B, Darwin Stadium
Saturday, November 18: Runner-up Group B v Winner Group D, Christchurch Stadium
Saturday, November 18: Winner Group B v 3rd Group A, Wellington Regional Stadium
Sunday, November 19: Runner-up Group A v Winner Group C, Melbourne Rectangular Stadium
Semi-Finals
Friday, November 24: Winner QF1 v Winner QF2, Brisbane Stadium
Saturday, November 25: Winner QF3 v Winner QF4, Mount Smart, Auckland
Final
Saturday, December 2: Winner SF1 v Winner SF2, Brisbane Stadium

Share this post :